Kısırlık-Tüp bebek NedirYorum yapılmamış

 • Yumurtalarda Döllenmenin olmaması: 

Yumurta ve spermler normal olmasına karşın bazı yumurtalarda döllenme gerçekleşmeyebilir. Döllenme oranı % 70 civarındadır. Transfer zorluğu:
Bazı durumlarda kadının genital organlarının anatomik yapısı nedeniyle transfer çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda gebelik şansı düşmektedir.

 • Erkekte Sperm bulunamaması:

TESE uygulanan hastaların % 40′ında sperm bulunamaz ve tedavi iptal edilmek zorunda kalınır.

 • Kadında Yumurta bulunamaması: 

Özellikle yaşı ileri ve yumurtalık rezervi düşük kadınlarda folliküller yeterli büyüklüğe ulaşmasına karşın aspirasyon sırasında hiç yumurta bulunamayabilir.

 • Tüp bebek tedavisinin iptal edilmesi: 

Hastaların tedaviye beklenen yanıtı vermemesi, yeterli sayıda follikül gelişmemesi gibi nedenlerle tedavi iptal edilebilir.

 • Gebelik testi öncesi kanama:

Test gününden önce kanaması olanlarda gebelik şansı düşmekle birlikte gebelik olmadığı anlamına gelmez.

 • Ovarian Hiperstimülasyon sendromu (OHSS) 

OHSS tüp bebek tedavisinin en önemli komplikasyonudur. Genellikle polikistik over sendromlu kadınlarda ortaya çıkar. Şiddetli formunun oluşma olasılığı % 5 civarındadır. Yumurtalıkları uyarmak amacı ile kullanılan ilaçlara aşırı cevap alınması sendroma zemin hazırlar. Yumurtalıkların uyarılması sırasında kabul edilebilecek sayıda yumurta uyarılması ile aşırı uyarılma arasında ince bir çizgi vardır. Her zaman doz ayarlaması mümkün değildir. Aşırı uyarılma olduğu zaman yumurtalık uyarıcı ilaçların dozunun azaltılması ve gerektiğinde bir gün veya daha uzun bir süre ilaç verilmemesi sonucunda estrojenin aşırı yükselmesini engellenir. Sendrom yumurtaların toplanması öncesindeki hCG enjeksiyonu (Pregnyl, Profazi, Choragon, Ovitrelle) verilmediği durumlarda ortaya çıkmaz. Gebelik oluşması sendromun daha şiddetli gelişmesine neden olur. Başlıca belirtileri:

 1. Yumurtalık boyutlarında artma
 2. Karın ağrısı, şişkinlik hissi, nefes darlığı, idrar miktarında azalma
 3. Karın boşluğunda sıvı toplanması
 4. Pıhtılaşma bozuklukları
 5. Göğüs boşluğunda sıvı toplanması

Tüp bebek Tadavisi hakkında bilgi ve randevu için Burayı tıklayınız. .

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle